MOKYMAI TRADICINIŲ AMATŲ MEISTRAMS AR JAIS SIEKIANTIEMS TAPTI ASMENIMS TEMA „MEDINIO NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO RESTAURACIJA“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 09 30 – 10 01 Neringoje įvyko mokymai tradicinių amatų meistrams ar jais siekiantiems tapti asmenims tema „Medinio nekilnojamojo kultūros paveldo restauracija“. Įvykę mokymai yra dalis projekto „Medinio kultūros paveldo pastato Neringoje restauracija“ (Nr. EEE-LT06-KM-01-K-01-028), įgyvendinamo pagal Europos ekonominės erdvės  finansinio mechanizmo „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ programą.

Dalį mokymų tradicinių amatų meistrams ar jais siekiantiems tapti asmenims vedė projekto partnerio iš Islandijos - „Simbahöllin ehf.” – atstovai, kitą dalį – žinomi Lietuvos ekspertai (kultūros paveldo ekspertas, ICOMOS narys K. Demereckas ir laivadirbys, vėtrungių meistras bei restauratorius V. Bliūdžius).

Projekto partnerio iš Islandijos („Simbahöllin ehf.”) atstovai Wouter Van Hoeymissen ir Janne Kristensen  mokymų dalyviams papasakojo apie medžiagų restauracijai parinkimą, įrankių panaudojimą, pagrindinių darbų atlikimo technologijas, taip pat pristatė savo patirtį: kaip bendradarbiaujant su Islandijos kultūros paveldo departamentu buvo restauruotas daugiau nei 100 metų senumo susidėvėjęs medinis statinys, priskiriamas Islandijos kultūros paveldui (vietoje buvusios senos daržovių parduotuvės šiame pastate buvo įrengta kavinė).
Kiti du partnerio atstovai (Haukur Sigurdsson ir Vaida Bražiūnaitė) pristatė praktinius sprendinius, įgyvendintus kituose kultūros paveldo objektuose Islandijoje.

Žinomas kultūros paveldo ekspertas, ICOMOS narys K. Demereckas mokymų dalyviams pristatė medžiagą apie medinio kultūros paveldo restauracijos procesus, taip pat kartu su V. Bliūdžiumi suorganizavo praktinius užsiėmimus rekonstruojamame kultūros paveldo pastate (praktinių užsiėmimų temos apėmė medžiagų restauracijai parinkimo, įrankių panaudojimo galimybes, taip pat pagrindinių restauravimo darbų atlikimo technologijas bei apskaičiavimų metodikas ir brėžinių skaitymą).

Be projekto partnerio atstovų ir Lietuvos ekspertų pristatytos praktinės bei teorinės medžiagos, mokymų dalyviams buvo suorganizuota ekskursija į Žvejo etnografinę sodybą, taip sudarant sąlygas tiek mokymų dalyviams, tiek ir organizatoriams (ypač projekto partnerio atstovams) palyginti ir įvertinti praktinius sprendinius, skirtus kultūros paveldo objektų apsaugai, jau įgyvendintus Lietuvoje ir Islandijoje.

Projekto partnerio atstovai prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ne tik organizuojant ir vedant mokymus, bet taip pat ir pasidalinant su projektą įgyvendinančia UAB ”Karmeda” turima patirtimi ir žiniomis, kaip  kultūros paveldo statinį tinkamai pritaikyti pastato visuomeninių poreikių tenkinimui (bendruomenės veikloms, ekspozicijų įrengimui bei edukacinių veiklų vykdymui, siekiant ne tik paįvairinti vietos bendruomenės gyvenimą, bet ir pritraukti kaip įmanoma daugiau lankytojų į restauruotą kultūros paveldo objektą).

Tikimasi, jog įvykę mokymai paskatins tarpinstitucinį bendradarbiavimą, pakels susidomėjimą regione vykdomomis veiklomis, o vietovės patrauklumas išaugs. Jau įgyvendintomis projekto veiklomis siekiama atkreipti ir kultūros paveldo objektų savininkų bei valdytojų dėmesį į atsakomybę už jiems priklausančius kultūros paveldo objektus (pastatus ar pastatų kompleksus). 

Daugiau apie finansinį mechanizmą:
www.norwaygrants.lt;
www.eeagrants.lt;
www.eeagrants.com.
Kontaktai:
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
+370 52129909