MEDINIO KULTŪROS PAVELDO PASTATO NERINGOJE RESTAURACIJA
- Smulkiau
- Parašyta 2016 m. spalio 28 d., Penktadienis 08:16
UAB “Karmeda” sekmingai įgyvendino projektą „Medinio kultūros paveldo pastato Neringoje restauracija“ (Nr. EEE-LT06-KM-01-K-01-028), įgyvendinamo pagal Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ programą, skirtą restauruoti unikalų vertingą ir valstybės saugomą medinį kultūros paveldo statinį, kuris prisidėtų prie kultūros paveldo išsaugojimo bei jo reikšmės atgaivinimo gerinant visuomenės požiūrį Lietuvoje.
Projekto įgyvendinimas būtų neįmanomas, negavus finansavimo, kadangi pastato būklė buvo labai bloga ir restauravimo darbai pareikalautų labai didelių investicijų. Projekto įgyvendinimas buvo svarbus ne tik siekiant restauruoti unikalų vertingą medinį statinį, bet ir prisidėti prie kultūros paveldo išsaugojimo bei jo reikšmės atgaivinimo gerinant visuomenės požiūrį Lietuvoje bei tuo pačiu ugdyti vietinę bendruomenę.
Šis pastatas yra charakteringas Kuršių Nerijos medinių gyvenamųjų namų architektūrinis pavyzdys, pasižymintis senosios architektūros elementais – raižytais lėkiais, surenkama - išrenkama konstrukcija (Preilos g. 85 pastatas pasižymi unikalia konstrukcija, būdinga tik pamario statiniams (išrenkama – surenkama konstrukcija), kuri leidžia perkelti namą į kitą vietą) ir kt. Šis namas yra seniausias pastatas teritorijoje, statytas XX a. pradžioje, kuris pradėjo naują, reprezentacinį besikuriančio miestelio centrinės gatvės apstatymą. Pirmieji statiniai sklype, dabartiniame Preilos g. 85, pastatyti 1851 m., 1909 m. Šis pastatytas didysis gyvenamasis namas, buvo pirmasis, kuris pradėjo naujos centrinės Preilos gatvės miestietišką apstatymą.
Medinis kultūros paveldo statinys buvo stipriai nusidėvėjęs: pamatai vietomis įtrūkę, kai kur apipeliję ir drėgni, sienos lentos sueižėjusios, perdangos ir stogo medinių konstrukcijų būklė buvo bloga, stogo danga ir kai kurie kiti elementai buvo pakeisti į kitus, neautentiškus. Pastato medienoje vyko destrukciniai procesai.
Statybos darbai restauruojamame mediniame kultūros paveldo statinyje pradėti 2015 04 30. Medinio kultūros paveldo pastate, įtrauktame į kultūros paveldo registrą, darbai buvo vykdomi pagal parengtą projektą. Buvo atlikti fasado karkaso (konstrukcijų) restauravimo darbai. Vykdant stogo restauracijos darbus, pastebėta, jog esamas laikančias konstrukcijas būtina stiprinti, todėl, aptarus situaciją ir galimus veiksmus su Kultūros paveldo departamento specialistais, buvo atlikti papildomi stogo konstrukcijų sustiprinimo darbai, taip pat atlikti stogo restauracijos darbai.
Projektas buvo įgyvendinamas kartu su partneriais: įmonė „Tailormade Interior AS“ iš valstybės donorės Norvegijos, įmonė „Arkitektkontoret Amundsen AS“ iš valstybės donorės Norvegijos, įmonė „Simbahöllin ehf.” iš valstybės donorės Islandijos.
Projekto partneriai prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ne tik organizuojant ir vedant mokymus (mokymai tradicinių amatų meistrams ar jais siekiantiems tapti asmenims tema „Medinio nekilnojamojo kultūros paveldo restauracija“), bet taip pat ir pasidalinant su projektą įgyvendinančia UAB ”Karmeda” turima patirtimi ir žiniomis, kaip kultūros paveldo statinį tinkamai pritaikyti pastato visuomeninių poreikių tenkinimui (bendruomenės veikloms, ekspozicijų įrengimui bei edukacinių veiklų vykdymui, siekiant ne tik paįvairinti vietos bendruomenės gyvenimą, bet ir pritraukti kaip įmanoma daugiau lankytojų į restauruotą kultūros paveldo objektą).
Planuojama, jog sutvarkytame statinyje vyks vietos bendruomenei skirti kultūriniai renginiai ir (arba) edukacinės veiklos.
Atlikta medinio kultūros paveldo pastato restauracija turės teigiamą poveikį vietos bendruomenei, nes bus sudarytos sąlygos pastatą pritaikyti viešojo intereso tenkinimui - sutvarkytame pastate bus vykdomi vietos bendruomenei skirti kultūriniai renginiai, edukacinės veiklos, pritraukiančios daugiau turistų į vietovę. Be to, bus skatinami kultūros paveldo išsaugojimo veiklų tęstinumas, visuomenės atsakomybė ir bendradarbiavimas kultūros srityje. Projektas taip pat paskatins bendradarbiavimą tarp šalių donorių (Islandijos ir Norvegijos), kadangi projekto partneriai yra būtent iš šių šalių.
Daugiau apie finansinį mechanizmą:
www.norwaygrants.lt;
www.eeagrants.lt;
www.eeagrants.com.
Kontaktai:
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
+370 52129909