MEDINIO KULTŪROS PAVELDO PASTATO NERINGOJE RESTAURACIJA

MEDINIO KULTŪROS PAVELDO PASTATO NERINGOJE RESTAURACIJA

 

Projekto įgyvendinimo vieta: Preilos g. 85, Neringos m .
Projekto pradžia: 2014.07.16
Projekto trukmė: 22 mėn.
Projekto partneriai: įmonės „Tailormade Interior AS“, „Arkitektkontoret Amundsen AS“ (Norvegija), įmonė „Simbahöllin ehf.” (Islandija)
Bendra projekto vertė: 2.520.095,00 LT (729869,96 EUR).


UAB “Karmeda” pradedamas projektas skirtas restauruoti unikalų vertingą ir valstybės saugomą medinį kultūros paveldo statinį, kuris prisidėtų prie kultūros paveldo išsaugojimo bei jo reikšmės atgaivinimo gerinant visuomenės požiūrį Lietuvoje.

Medinis kultūros paveldo statinys šiuo metu yra stipriai nusidėvėjęs: pamatų tinkas vietomis įtrūkęs, kai kur pamatai apipeliję ir drėgni, sienos lentos sueižėjusios, perdangos ir stogo medinių konstrukcijų būklė bloga, stogo danga ir kai kurie kiti elementai šiuo metu pakeisti į kitus, neautentiškus. Pastato medienoje vyksta destrukciniai procesai, svarbūs architektūriniai elementai išardyti.

Negavus finansavimo, projekto įgyvendinimas būtų neįmanomas, kadangi pastato būklė yra labai bloga ir restauravimo darbai pareikalaus labai didelių investicijų. Projekto įgyvendinimas yra svarbus ne tik siekiant restauruoti unikalų vertingą medinį statinį, bet ir  prisidėti prie kultūros paveldo išsaugojimo bei jo reikšmės atgaivinimo gerinant visuomenės požiūrį Lietuvoje bei tuo pačiu ugdyti vietinę bendruomenę.

Projekto išskirtinumas:

Šis pastatas yra charakteringas Kuršių Nerijos medinių gyvenamųjų namų architektūrinis pavyzdys, pasižymintis senosios architektūros elementais – raižytais lėkiais, surenkama  - išrenkama konstrukcija (Preilos g. 85 pastatas pasižymi unikalia konstrukcija, būdinga tik pamario statiniams (išrenkama – surenkama konstrukcija), kuri leidžia perkelti namą į kitą vietą) ir kt. Šis namas yra seniausias pastatas teritorijoje, statytas XX a. pradžioje, kuris pradėjo naują, reprezentacinį besikuriančio miestelio centrinės gatvės apstatymą. Pirmieji statiniai sklype, dabartiniame Preilos g. 85, pastatyti 1851 m., 1909 m. Šis šonu į gatvę pastatytas didysis gyvenamasis namas buvo pirmasis, kuris pradėjo naujos centrinės Preilos gatvės miestietišką apstatymą.

Projekto pridėtinė vertė

Atlikta medinio kultūros paveldo pastato kultūros paveldo restauracija turės teigiamą poveikį vietos bendruomenei, nes bus sudarytos sąlygos pastatą pritaikyti viešojo intereso tenkinimui  - sutvarkytame pastate bus vykdomi vietos bendruomenei skirti kultūriniai renginiai, edukacinės veiklos, pritraukiančios daugiau turistų į vietovę. Be to, kultūros paveldo išsaugojimo veiklų tęstinumas, visuomenės atsakomybė ir bendradarbiavimas kultūros srityje bus skatinami, atliekant praktinius mokymus kultūros paveldo paveldo pažinimo ir populiarinimo temomis. Projektas taip pat paskatins bendradarbiavimą tarp šalių donorių (Islandijos ir Norvegijos), kadangi projekto partneriai yra būtent iš šių šalių.   

Projekto partnerystė

Projekto partneris – įmonė „Tailormade Interior AS“ iš valstybės donorės Norvegijos, prisidės prie UAB „Karmeda“ projekto įgyvendinimo suteikdama žmogiškuosius išteklius veiklos „Mokymai visuomenei kultūros paveldo sklaidos srityje“  įgyvendinimui ir tokiu būdu prisidės prie mokymų tema „Medinis kultūros paveldas: problematika bei apsauga“ organizavimo.

Įmonės „Tailormade Interior AS“ paskirtas atstovas projekto vykdymui turi sukaupęs didelę patirtį dirbant su statybinių medžiagų gamybos technologijomis, medinių statybinių medžiagų gamyba bei jų apdirbimu apsaugant medines medžiagas nuo drėgmės, gaisro, kenkėjų ir pan. Tikimasi, kad pasidalindamas sukaupta ilgamete patirtimi, Partneris prisidės prie medinio kultūros paveldo objektų apsaugos Lietuvoje gerinimo, kadangi Lietuvos atstovai bus supažindinami su naujausiomis medinių medžiagų apsaugos technologijomis.   Pagal susitarimą su partneriu, įmonė atsiųs darbuotojus į planuojamus organizuoti mokymus, kurių metu jie pasidalins savo žiniomis bei patirtimi apie medinio nekilnojamojo turto objektų apsaugos priemones.

Projekto partneris - įmonė „Arkitektkontoret Amundsen AS“ iš valstybės donorės Norvegijos, turi sukaupusi daugiau kaip 80 metų patirtį, restauruojant bei statant komercinės paskirties ir privačius objektus, taip pat turi patirties statant ir restauruojant saugomus objektus. Įmonė „Arkitektkontoret Amundsen AS“ prisidės prie UAB „Karmeda“ projekto įgyvendinimo suteikdama žmogiškuosius išteklius veiklos „Mokymai visuomenei kultūros paveldo sklaidos srityje“ įgyvendinimui ir tokiu būdu prisidės prie mokymų tema „Medinis kultūros paveldas: problematika bei apsauga“ organizavimo. Pagal susitarimą su partneriu, įmonė atsiųs savo darbuotojus į planuojamus organizuoti mokymus, kurių metu jie pasidalins savo žiniomis bei patirtimi. Partneris mokymus praturtins žiniomis apie kultūros paveldo išsaugojimo svarbą, t.y. prisidės kultūros paveldo išsaugojimo sklaidos visuomenėje ir tokiu būdu padės pagrindą restauracijos veiklų tęstinumui.

Projekto partneris – įmonė „Simbahöllin ehf.”  iš valstybės donorės Islandijos, prisidės prie UAB „Karmeda“ projekto įgyvendinimo suteikdama žmogiškuosius išteklius veiklos  „Mokymai tradicinių amatų meistrams ar jais siekiantiems tapti asmenims“ įgyvendinimui ir tokiu būdu prisidės prie mokymų tema „Medinio nekilnojamojo kultūros paveldo restauracija“ organizavimo. Įmonė „Simbahöllin ehf.” turi patirties medinio paveldo objektų restauravimo srityje, taip pat šių objektų pavertimu turistiniais traukos centrais. Pagal susitarimą su partneriu, įmonė atsiųs savo darbuotojus į planuojamus organizuoti mokymus, kurių praktinių užsiėmimų metu jie pasidalins savo patirtimi bei įgūdžiais su tradicinių amatų meistrais bei jais tapti siekiančiais asmenimis. Projekto partneris iš Islandijos taip pat prisidės prie projekto veiklų įgyvendinimo surengiant mokymus-konsultaciją įmonei pastato pritaikymo visuomeniniams poreikiams klausimais. Šios pagalbos dėka bus pasiekta, kad restauruotas pastatas atitiktų planuojamas edukacines ir poilsines funkcijas bei kurtų ekonominę naudą vietos bendruomenei.
Projekto viešinimo veiklos:
۔    Apie projekto veiklas ir kitą, su projekto įgyvendinimu susijusią informaciją, pateikiame UAB „Karmeda“  svetainėje www.karmeda.eu, medžiagą joje atnaujindami ne rečiau kaip kas 3 mėnesius;
۔    Bus surengti trys projekto viešinimo renginiai (apie projekto eigą, pasiekimus ir rezultatus);
۔    Bus išleistas ir platinamas projektą pristatantis informacinis lankstinukas;
۔    Apie atliekamų tvarkybos darbų pradžią informuos Preilos g. 85 įrengtas informacinis stendas, kuris bus pakeistas atminimo lenta ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo projekto pabaigos.

Projekto darbo grupė:
Projekto vadovas – Aleksandras Kurgonas
Projekto finansininkas – Raminta Butrimavičienė
Projekto administravimo paslaugas teikia – UAB „Projektų konsultacijos ir tyrimai“


 
Daugiau apie finansinį mechanizmą:
www.norwaygrants.lt;
www.eeagrants.lt;
www.eeagrants.com.

Kontaktai:
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
+370 52129909